29.02.2024

Soojustamine PUR vahuga

PUR vaht on mitmekülgne soojustusmaterjal, mida pihustatakse spetsiaalsete seadmetega soojustatavale pinnale, kus see kiiresti paisub ja vormib end vastavalt ümbritsevale keskkonnale ja tingimustele. PUR vahtu on olemas kahte tüüpi, suletud pooriga ja avatud pooriga variandid, mõlemal on omad eelised ja puudused, olenevalt selle rakenduse nõuetest. 
Polüuretaanvaht ehk PUR vaht on üks kõige enam kasutatavaid materjale hoonete soojustamiseks tänu oma headele isoleerimisomadustele. Vahu struktuur on õhutihe, niiskuskindel, madal soojusjuhtivus ning puuduvad soojustusmaterjali liitekohad. See tagab hoone tarindites suurepärased soojus- ja niiskustehnilised näitajad ja muudab hoone oluliselt energiatõhusamaks.
Soojustamise juures on ülimalt oluline materjali õige paigaldus, olgu see siis vill, kivivill, tselluvill, mineraalvill, PIR plaadid, vahtplastid või polüuretaanvaht. Materjale on erinevaid ning nende paigaldamisviise on samuti mitmeid ning seda tuleb teha piinliku täpsusega, et soojustus töötaks nii nagu peab. PUR vahtu on võrdlemisi keeruline valesti paigaldada, kuid seda tuleb kahjuks ette. Väljaõppe ning kogemusteta paigaldajad suudavad teadmatusest teha hoonetele ning hoone omanikule üsna suure karuteene ning vigade parandamine on väga kulukas ning aeganõudev.
Professionaalse teenuse saamiseks konsulteeri meiega.

PUR vahu kasutamine ehituses


See materjal pakub suurt vastupidavust ning samuti on polüuretaanvahul pikk eluiga. Meie kasutatavate materjalide tootjad annavad tehase poolt garantii 25 aastaks. Tõenäoliselt on aga vahu eluiga ka kaks korda pikem, ilma, et tema omadused märkimisväärselt tänu välistele teguritele oluliselt muutuksid.

PUR vaht on ehitusturul kõige efektiivsem isolatsioonimaterjal, kuna sama pinna sama soojusjuhtivuse saavutamiseks on vajalik umbes kaks korda väiksem paksus võrreldes teiste soojustusmaterjalidega. Hea soojustehniline käitumine paksuse suhtes on majandusliku eelise tagatis, kuna hoone kasulikku ja kasutatavat pinda on võimalik suurendada.

Soojus- ja niiskustehniliste ja majanduslike eeliste kombinatsioon on olnud üks peamisi põhjusi, miks pritsitud polüuretaanvaht on turul nii kiiresti arenenud.

Lugege lisaks erinevatest PUR soojustuse kasutusvaldkondadest:


Õhutihedus

Vahuga soojustatud maja on õhutihe, kuna PUR vaht on pidev soojustus. Sellega on võimalik katkematult soojustada suured pinnad ning sellega saab vältida oluliselt võimalikke külmasildasid.
Palju räägitakse passiivmajadest. Passiivmaja on hoone, millel on äärmiselt kõrge energiatõhusus, võrreldes täna veel traditsiooniliste ehitistega on võimalik passiivehitistega tõmmata kokku energiakulud ca 80%. See aga nõuabki äärmiselt kõrget energiatõhusust ehk hoone puhul õhutihedust. 
PUR vahu katkematu ja liitekohtadeta soojustus võimaldab hoone õhutiheduse viia väga kõrgele tasemele. Küll aga tuleb hoones tagada õhu ja aurude liikumise sisse ja välja korraliku ventilatsiooniga.

Keskkonnasõbralik või keskkonnavaenulik?

Korralikult soojustatud maja aitab vähendada või vältida oluliselt energia- ja soojakadu hoonetes, mis omakorda aitab vähendada energiakasutust ja suurendab energiatõhusust.

Lisaks energiasäästule on PUR vahul väga hea vastupidavus välistele teguritele. Tänu sellele ei ole vaja oma maja soojustust välja vahetada väga pika aja jooksul. Kui materjali tootja annab garantiiks 25 aastat, siis ka see on juba väga pikk aeg, ehk siis tänu sellele jääb ära tihe maja fassaadi või seinte ehitusmaterjalidest puhtaks koorimine, utiliseerimine ja uute materjalide ostmine, transport, paigaldus jne.

Tasub võtta arvesse ka transporti. Et saavutada hoonel sama soojusjuhtivuse tase on võrreldes teiste soojustusmaterjalidega PUR vahtu mahult vaja pea poole vähem, seega kaudselt on ka transpordi kulud ja transpordile kulutatud energia ja mahud poole väiksemad.

PU Europe uuringute andmetel taastatakse polüuretaanvahu isolatsiooni tootmiseks kasutatud energia vähem kui kaheksa kuu jooksul ja seda tänu kasutusfaasis säästetud energiale.

Taaskasutus

Nii polüuretaan kui ka polüuretaanvaht on ringlusse võetavad ning tegelikult saadakse polüuretaani jäätmete keemilise ringlussevõtu kaudu uus tooraine polüuretaani tootmiseks.

Jäätmed jahvatatakse ja töödeldakse lisandite ja tselluloosiga. Tulemusena saadakse isolatsioonipaneele või profiile, mis asendavad puitu, samuti seda saab muuta pakendimaterjaliks polüuretaanist toodetele ja neid saab lisada krohvi, kipsi kihtidesse jne.

Sama toorainet saab kasutada ka teistes sektorites ja muudeks otstarveteks, näiteks fassaadide, mööbli, aknaraamide, sõidukite jne ehitamiseks.





Veel lugemist

Multipur OÜ

${item.title}
Privaatsustingmused Kasutustingimused
Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet.

${item.title}