fbpx

Polüuretaanvaht – miks see maailma vallutas?

Paar, kümmekond aastat tagasi ei kuulnud vaevalt keegi Eestis polüuretaanvahust. Kuid välismaal, eriti Ameerikas, on vaht ja selle suurepärased omadused teada juba mitukümment aastat.

Polüuretaanide tegelik laienemine algas vahutamise võimaluse avastamisest. Esimesed polüuretaanvahud loodi 1947. aastal ja kolm aastat hiljem Kanadas kasutati seda materjali esmakordselt ehituses. Selgus, et vaht töötab hästi iseseisva isolaatorina, mis ei vaja täiendavaid liime ja muid koostisaineid. Samuti sai selgeks, et vahtpihustus on kiire ja ilma puudusteta. Paisuv vaht täidab mis tahes, ka väikseima tühiku, tagades täiusliku soojusisolatsiooni.

Polüuretaanide omadused on juba 1960ndatel aastatel aidanud kaasa selle kõrgele populaarsusele Ameerika Ühendriikide katusesüsteemide turul. Neid on laialdaselt kasutatud alates 1980. aastatest. Eestis on polüuretaanvaht turul olnud vaid umbes 5 aastat. Ehkki see võitleb endiselt soojusisolaatorite seas esikoha nimel, võib nüüd kindlalt väita, et see on võitnud palju toetajaid.