01.03.2024

Pööningu soojustamine

Pööningu kaudu on soojuskaod tihti kõige suuremad. Halb, ebapiisav või puuduv isolatsioon põhjustab hoone kiiret ja pidevat jahenemist, mis omakorda tähendab kõrgemaid küttearveid. Selles artiklis püüame vastata küsimusele - kas valida pööningu ning katuslae soojustamiseks PUR-vaht või vill?
Konsulteeri meiega, kui soovid pööningut soojustada. 

PUR vaht või vill?


Loomulikult on iga hoone erinev, nagu ka igal majaomanikul on erinevad individuaalsed ootused. Iga katuse konstruktsioon, pindala või kasutus on samuti erinev , seetõttu pole ühte universaalset lahendust isolatsiooni pakkumiseks. Millist materjali peaks kasutama pööningu või katuslae soojustamiseks - vill või vaht? See on väga levinud küsimus, kui on aeg hakata pööningut või katuslage isoleerima. Selle küsimuse tekkimine pole aga ime, sest mõlemad materjalid domineerivad isolatsioonimaterjalide turul, mõlemal neist on aga omad eelised ja puudused nagu igal ehitusmaterjalil. 

  • Mineraalvill on poorne materjal, mis säilitab õhku, muutes selle üheks parimaks isolatsioonimaterjaliks. Selle poorne ja elastne struktuur tagab väga hea heliisolatsiooni. Lisaks on see mittesüttiv ega toida tuld ega levita leeki. Ehitustööstuses kõige levinum mineraalvillatüüp on kahtlemata kivivill, mis on ainus mineraalvillatüüp, mida saab kasutada nii pööningu isolatsiooniks, vaheseinte ja välisseinte, krohvitud ja ventileeritud seinte jaoks, samuti tehnilise isolatsiooni ja lamekatuste isolatsiooni jaoks.

  • PUR vahtukasutatakse laialdaselt ehitustööstuses alternatiivse ja üha populaarsema materjalina hoonete soojustamiseks alates vundamendist kuni katuseni. Meie kasutatav avatud pooridega vaht kuulub tulepüsivusklassi E, kuid selle kõige sagedasema rakenduse osana, näiteks pööningul, kaetakse see tulekindla materjaliga. Sellises vaheseinas saavutab see põlemisklassi B-s1,d0. Vaht ei toeta põlemist ja kustub iseenesest. 
    • Polüuretaanvahu isolatsiooni suurimaks eeliseks on peaaegu täielik soojussildade (kohtade, kus hoone erinevate struktuurielementide ühendamise tõttu esineb kohalikku soojuskaotust) kõrvaldamine. Minimaalse soojuskao tagab vahu enda struktuur. Vedelal kujul soojustatavale pinnale pihustades jõuab vaht igasse lõhesse, ka kõige väiksematesse. Pärast pealekandmist reageerib PUR vaht keemiliselt õhus leiduva süsinikdioksiidiga, mille tõttu ta paisub ja suurendab oluliselt oma mahtu.

Soojusjuhtivus

Alustame ühiste omadustega. Soojusjuhtivus näitaja ehk lambda arv (λ) on PUR vahul ja villal üldiselt võrdlemisi sarnane. Lambda arv on väärtus, mis näitab, kui palju soojust läbib ühe sekundi jooksul 1 m² materjali pinda kihi paksusega 1m, kui temperatuurierinevus on mõlemal pool 1°. Mida madalam on teatud tingimuste korral materjali λ väärtus, seda paremad on selle soojustehnilised omadused.

Tänu lambda arvule saate näiteks määrata õige soojustuskihi paksuse, mis omakorda mõjutab kogu soojusisolatsiooni maksumust. Lambda arv määrab sisuliselt ka selle, kui palju kasutatavat ruumi saab pööningul säästa. Mida madalam on λ väärtus, seda õhem võib soojustuskiht olla, tagades samal ajal ikkagi piisava soojusisolatsiooni, minimaalse energiatarbimise ja rohkem kasutatavat ruumi. Lambda arvu (λ) puhul, olgu valik siis vaht või vill, on mõlemad head valikud.

Siiski, hoolimata sarnasest soojusjuhtivusest ületab polüuretaanvaht oma konkurenti peamiselt tänu paigaldusviisile. Miks see nii on?

Soojustuse paigaldamine

Võrreldes villamattide paigaldamise ja kinnitamisega, saab PUR vahtu kanda ka kõige ligipääsmatumatesse kohtadesse ning see kleepub aluspinna külge tihedalt, kõrvaldades igasugused lüngad, liitekohad ja täites ka kõige pisemad lõhed ja praod. Polüuretaanvaht pakub suurepärast katvust ja seetõttu saab seda kasutada muuhulgas vundamentide, põrandate, paakide, basseinide ja isegi torude (suletud pooridega vaht), samuti sisevaheseinte, katuste ja pööningute isolatsiooniks (avatud pooridega vaht).

PUR vaht pihustatakse kõrge rõhu all pinnale, kuhu see kleepub automaatselt, moodustades ühtlase soojustuskihi, mõne sekundi pärast hakkab vaht kiiresti paisuma. Suurte pindade, näiteks pööningu või katuslae isolatsiooniks kasutamisel kantakse PUR vahtu spetsiaalsete seadmete abil, mida opereerivad kvalifitseeritud töötajad. 

Kivivilla paigaldustööd algavad villatükkide lõikamisest ja seejärel nende sobitamisest karkassi talade või laagide vahele ning tavaliselt on vaja paigaldada villa kaks kihti.

Villa paigaldamisel on lihtne teha paigaldusvigu ning seetõttu tuleb selle juures olla piinlikult täpne. Vastasel juhul pikendab see kogu soojustamise protsessi ja halvemal juhul tekitab tulevikus probleeme pööningu soojuspidavuse ja võib lõppeda võimalike põhikonstruktsioonide kahjustamisega.

Peamised vead villa paigaldamisel on hooletu lõikamine ehk vill ei ole piisavalt tihedalt ja see võib oma raskuse all kukkuda või nihkuda. Samuti villa liigne surumine, villa saab olla liiga palju, mis võib samamoodi tekitada tulevikus probleeme. Ühtlasi ka soojustuse ebatäpne ühendamine katuse ja välisseintega või soojustuse puudumine katuseakende ümbruses.

Mahud, transport ja hoiustamine

Vill, mineraalvill on raske materjal ning seepärast on seda ka keerulisem paigaldada, kuna see lisab lisakoormuse kogu hoone konstruktsioonile. 

PUR vaht, eriti avatud pooridega on aga üks kergemaid soojustusmaterjale, mis praegu turul saadaval on, kaaludes umbes 12 kg/m3. PUR vahu soojustuskiht ei koorma liigselt katuse või katuslae konstruktsiooni. See on eriti oluline juhul, kui mingil põhjusel ei saa lubada katusekonstruktsioonile lisakoormust.

Vill tarnitakse ehitusplatsile pakkidena või suurte kokkusurutud rullidena. Sõltuvalt katuse suurusest ja kujundusest on vaja kümmekond kuni mitu kümmend sellist pakki, mis tähendab, et tuleb korraldada sobiv transpordilogistika. Samuti on vaja leida villale kuiv ja hästi ventileeritud koht, eelistatavalt pööningul endal.

Polüuretaanvahtu pihustades ei teki selliseid probleeme. Veelgi enam, PUR vaht paisub ja taheneb mõne sekundiga pärast pihustamist ja 48 tunni möödudes on pööning juba täielikult kasutatav, vaht omandab täielikud tehnilised omadused mõne tunni jooksul pärast pealekandmist. See võimaldab peaaegu kohest üleminekut ehitustöödega järgmistele etappidele.


Mida siis valida?

Mõlemal materjalil on madal soojusjuhtivus, kuid, kui soovite oma pööningut võimalikult kiiresti isoleerida, siis on PUR vaht vaieldamatult esimene valik. Oskustega meeskond lõpetab isolatsiooni ühe või kahe tööpäevaga ning paarkümmend tundi hiljem omab isolatsioon täielikke tehnilisi parameetreid. Mineraalvillaga võib see olla ilmselt märksa pikem protsess.

Polüuretaanvaht on samuti ideaalne lahendus, kui konstruktsiooni kergus on oluline. Pihustatud isolatsioon ei koorma ei pööningut ega katust ennast, samal ajal kaitstes maja jahtumise eest. Selle isolatsiooni eeliseid võib kogeda ka suvel, eriti pööningul, kuna PUR vaht isoleerib väga hästi ka kõrgete temperatuuride vastu.




Veel lugemist

Multipur OÜ

${item.title}
Privaatsustingmused Kasutustingimused
Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet.

${item.title}